ارغوان اشترانی

آشنایی با اهل ادب

۲۸ فروردین ۱۴۰۱ 181 بازدید
معرفی ارغوان اشترانی

ارغوان اشترانی

ارغوان اشترانی  زاده ۲۰ آبان ۱۳۶۰ نویسنده ی داستان کودک و بزرگسال و فیلمنامه و منتقد سینماست. وی عضو رسمی سرای اهل قلم ایران است و بیش از بیست عنوان کتاب کودک از او توسط انتشارات مفاهیم به چاپ رسیده که لیست انها در سایت خانه ی کتاب موجود می باشد.
او سعی می کند در کتابهای کودکش مفاهیم عمیق انسانی نظیر وفاداری به دوستی، نکوهش تبعیض نژادی یا توجه به زندگی افراد نیازمند و غیره را در قالب شعرهایی ساده و روان به کودکان اموزش دهد.
اولین مجموعه داستان بزرگسال او، سایه ها نام دارد که توسط انتشارات پرسمان به زینت طبع رسیده است و کتاب های بعدی او توسط انتشارت مفاهیم به چاپ رسیده است. داستانهای کوتاه وی اغلب اجتماعی، فلسفی، سیاسی یا روانشناختی است.
تنها فیلمنامه‌ی ساخته شده از او «در گوشم بخوان» نام دارد که توسط صدا و سیما به عنوان تله فیلم از بخش خصوصی خریداری شد.
زندگی شخصی:
ارغوان اشترانی در ۲۰ آبان ۱۳۶۰ در تهران به دنیا آمد. پدرش دامپزشک ارتش بود و مادرش آموزگار دوره ی دبستان. او فرزند چهارم خانواده بود و فرزند سوم خانواده از او هشت سال بزرگتر بود.اختلاف سنی با خواهر و برادرهایش و ترس سالهای جنگ از او دختری تنها و متکی به خود پدید آورد و داستانهای همیشگی پدرش از سالهای خدمت در ارتش و سالهای کودکی اش در او قریحه‌ی داستان نویسی را پرورش داد.
بعدها زیر نظر اساتید بسیاری چون مسعود فراستی و محمد رضا گودرزی و اصغر عبداللهی نقد فیلم و داستان نویسی و فیلمنامه نویسی را فرا گرفت و تحصیل در رشته‌ی ریاضی محض ذهن او را به سمت انسجام و کنترل بر احساسات و بهره بردن از منطق سوق داد. وی با تحصیل مجدد در رشته‌ی کارگردانی در دانشگاه سوره بر علم اکادمیک خود نسبت به صنعت سینما اضافه کرد.
زندگی خصوصی:
وی در سال ۱۳۷۸ در سن ۱۸ سالگی با یک آشنایی سطحی با یک دانشجوی رشته‌ی مکانیک به نام علیرضا غضنفری که تنها دو سال از او بزرگتر بود، ازدواج کرد. حاصل این ازدواج، تولد ستایش در سال ۱۳۸۵ بود و سرانجام به دلیل اختلاف شدید عقاید در سال ۱۳۸۸ از همسر اولش جدا شد و در سال ۱۳۹۳ با وکیل و نویسنده‌ی همفکر خود به نام پدرام انصاری ازدواج کرد.

زندگی حرفه‌ای:
او در هجده سالگی مدت کوتاهی در روزنامه‌ی مردمسالاری فعالیت کرد و پس از آن به صورت منتقد آزاد برای روزنامه‌های دیگری نقد فیلم و داستان نوشت و در کنار فعالیتهای دیگر به کار فیلمنامه نویسی و کارهای عام المنفعه ای چون صوتی کردن کتاب و خلاصه کردن کتب مفصل اشتغال داشت و همچنین از راه ویراستاری کتب مختلف کسب درآمد می کرد. وی از سال ۱۳۹۴ با به دست گرفتن مدیریت انتشارات مفاهیم به زندگی حرفه‌ای خود جهتی تازه بخشید و در عین حال به فعالیتهای گذشته‌ی خود نیز در مطبوعات غیر دولتی ادامه داد و اکنون به کار ترجمه از زبان انگلیسی به فارسی نیز مبادرت دارد.
کتاب شناسی
بزرگسال:
مجموعه داستان سایه ها (۱۳۹۴)
مجموعه داستان مرگ در سی و پنج سالگی (۱۳۹۸)
مجموعه داستان خاطرات یک بزمجه (۱۳۹۹)
مجموعه داستان بنفشه افریقایی (۱۴۰۰)
فرهنگ پویا (پارسی واژه یاب ایرانیان) (۱۳۹۹)

ارغوان اشترانی زاده
ارغوان اشترانی زاده

جهت خرید و فروش کتابهای دست دوم و نو به صفحه ی اصلی سایت جاروجیرکتاب مراجعه بفرمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.